karmidlo dla kur

Jak działa automatyczne karmidło dla kur?

Duże hodowle wymagają zastosowania zautomatyzowanych rozwiązań. Jednym z nich mogą być automatyczne karmidła dla kur. Rozróżniamy ich trzy podstawowe rodzaje. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Odpowiedź znaleźć można w poniższym artykule.

Automatyczne karmidła dla kur – rodzaje

Automatyczne karmidło dla kur może przybierać różne formy. Pierwszą z nich jest system łańcuchowy. W tym przypadku rolę nośnika paszy pełni łańcuch zamontowany na dnie koryta. Wypada ona z kosza zasypowego i jest transportowana przez łańcuch. Rozwiązanie to można wykorzystać zarówno w systemie podłogowym ściółkowym, jak i rusztowym oraz klatkowym. Pozwala ono na dostosowanie wysokości korytka do potrzeb ptaków.

Alternatywnym rozwiązaniem jest system rurowo-tubusowy. Wymaga on zamontowania rury głównej wzdłuż dłuższej ściany, od której to odchodzą liczne odgałęzienia. Prowadzą one do karmideł okrągłych zasypowych. System ten wyposażony jest w specjalny czujnik, który kontroluje ilość paszy oraz to czy zalega ona w karmidle. Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w przypadku chowu ściółkowego kaczek, gęsi oraz kur.

Ostatnim rodzajem automatycznego karmidła jest system kompaktowy. Jest on wyposażony w linę główną, od której odchodzą karmidła dzwonowe okrągłe. Wysokość karmideł regulowana jest za pomocą stalowych linek i można ją ustawiać ręcznie lub automatycznie. W karmidłach znajduje się system kontroli ilości karmidła. Rozwiązanie to można zastosować w hodowlach ptaków na ściółce lub ruszcie.

Kiedy warto zdecydować się na automatyczne karmidło dla kur?

Automatyczne karmidła są najczęściej stosowane w przypadku w dużych hodowli. Pozwalają one zaoszczędzić ludzkiej pracy, która może być spożytkowana na coś innego. Tego rodzaju karmidła pozwalają na swobodę żywienia przez ptaki, które jedzą w momencie, kiedy mają na to ochotę. Decydując się na zakup automatycznych karmideł, warto zaopatrzyć się także w inne rodzaje wyposażenia hodowli takie jak np. wentylacja do kurnika.

Dodaj komentarz