aranzacja chlewni

Nowoczesna chlewnia. Czym powinna się charakteryzować?

Współczesne rolnictwo i nowoczesne gospodarstwa rolne już niczym nie przypominają tych jeszcze sprzed kilkunastu lat. Obecnie duży nacisk kładzie się na zrównoważone wykorzystanie zasobów mineralnych, co zmusza rolników do modernizacji swoich gospodarstw. Nowoczesne chlewnie to więc budynki, które często są zaawansowane technologicznie, posiadają spory metraż i różne sektory, a także mogą pomieścić kilkaset sztuk trzody chlewnej. W dzisiejszych czasach nowoczesne chlewnie można wykonywać zarówno metodą tradycyjną, jak i z prefabrykowanych elementów. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na hodowlę w cyklu zamkniętym, czy też otwartym, nowoczesne i innowacyjne materiały wykorzystywane do budowy chlewni, gwarantują nie tylko sprawność i szybkość wznoszenia takich konstrukcji, ale również ich wysoką jakość. Czym powinna się charakteryzować nowa chlewnia? Podpowiadamy.

Dlaczego nowoczesna chlewnia to dobra inwestycja dla hodowcy i każdego gospodarstwa?

Nowoczesne chlewnie niczym nie przypominają już tych wykorzystywanych jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie takie obiekty są modernizowane i wykonywane przy użyciu dobrej jakości materiałów. Bardzo istotne jest, aby hodowcy zajmujący się hodowlą trzody chlewnej inwestowali w innowacyjne rozwiązania i rozbudowywali swoją infrastrukturę, aby nie tylko zwiększyć wydajność hodowli, ale także zapewnić maksymalny komfort zwierzętom. Nowoczesna chlewnia może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonalność takiej przestrzeni, ale nierzadko wpływa ona także na zdrowie zwierząt oraz wydajność hodowli. Obecnie dostępne rozwiązania pozwalają na zapewnienie maksymalnego komfortu korzystania z takiego obiektu przy jednocześnie ekonomicznych nakładach na budowę, a także kosztach użytkowania takiego pomieszczenia.

Każdy rolnik prowadzący gospodarstwo zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny w kontekście efektywności i wydajności hodowli jest dobrze przebiegający proces rozrodu. Jeżeli hodowca chce uzyskać jak najwięcej prosiąt od każdej lochy, wówczas powinien zwrócić szczególną uwagę nie tylko na dobrą genetykę tych zwierząt, ale także na warunki bytowe trzody, ponieważ im bardziej będą one komfortowe i dopasowane do potrzeb tych zwierząt, tym większa szansa, że wydajność takiej hodowli będzie wysoka. Z tego powodu warto inwestować w nowoczesne chlewnie, wyposażone w poszczególne strefy umożliwiające nie tylko rozród, ale także pielęgnacje zwierząt, ich karmienie i organizowanie im pracy.

Nowoczesna chlewnia na rusztach – dlaczego warto?

Obecnie dostępne nowoczesne projekty chlewni są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu rolnicy działający na rynku trzody chlewnej, a także hodowcy wykorzystujący takie budynki wyłącznie dla własnej produkcji, decyzję o budowie takiego obiektu podejmują coraz częściej. Wśród obecnie najpopularniejszych rolniczych chlewni znajdują się wersje na rusztach.

Sprawdzają się one nie tylko jako obiekt produkcyjny w przypadku stada świni, tuczników, warchlaków, macior czy loszek, a także produkcji prosiąt, ale również jako obiekt służący do działań weterynaryjnych, bioasekuracyjnych czy przechowywania pasz lub gnojowicy. Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesną chlewnię na rusztach i czy można w niej utrzymać optymalne warunki dla hodowli trzody chlewnej, a także jaką wentylację warto zastosować w takim miejscu? Przede wszystkim nowoczesna chlewnia na rusztach to sprawdzone rozwiązanie, z którego korzysta już wielu gospodarzy.

Rozwiązanie, to w przeciwieństwie do budynku z systemem ściółkowym, jest skonstruowane w taki sposób, by wszelkie odchody stałe oraz ciepłe, były z niego usuwane na bieżąco. W chlewni na rusztach wykorzystuje się więc kanały na gnojowicę, a także system kanalizacyjny, który przenosi zanieczyszczenia z chlewni do zbiornika znajdującego się poza obiektem inwentarskim. Co więcej, w przypadku chlewni na rusztach, podłogi wykonane są z betonu zbrojonego metalem, dzięki czemu obiekty takie są niezwykle wytrzymałe, a podłoga nie jest śliska, co zapewnia bezpieczeństwo zarówno rolnikowi, jak i zwierzętom.

Ruszty wykonane z betonu są też odporne na uszkodzenia, korozję czy pękanie, a ich rozmieszczenie łatwo dopasować do potrzeb konkretnej produkcji. Podłogi rusztowe mogą znajdować się zarówno w całym chlewie, jak i wyłącznie w wybranych jego sektorach. Chlewnie na rusztach sprawdzają się świetnie również w przypadku wykonywania zabiegów weterynaryjnych, z uwagi na możliwość zachowania dobrych warunków sanitarno-higienicznych, co jest szczególnie istotne, jeżeli hodowcy zależy na osiągnięciu wysokich wyników produkcyjnych.

Jak wybudować nowoczesną chlewnię?

W przypadku wszelkich kwestii związanych z budową nowoczesnych chlewni warto skontaktować się ze specjalistami zajmującymi się tym zagadnieniem, aby z pomocą profesjonalistów dobrać najlepszą dla konkretnej hodowli metodę. Fermy loch prośnych wymagają zazwyczaj utrzymywania w obiekcie odpowiednich warunków, aby móc zasiedlać chlewnie większą liczbą zwierząt. Dlatego nowoczesna chlewnia może być wykonana zarówno tradycyjną metodą, w której wykorzystuje się beton oraz cegły, jak i z betonowych prefabrykatów, których wykorzystanie znacznie skraca czas takiej budowy. Wśród chętnie wybieranych projektów, które pozwalają utrzymywać dobre warunki sanitarno-higieniczne, dzięki czemu wszelkie działania weterynaryjne wykonywane w takim budynku mogą przynieść lepsze efekty w postaci zwiększonego rozrodu żywych prosiąt Cieszę się również projekty chlewni na rusztach.

Hodowla trzody w chlewni – nie tylko kojec ale i porodówka. Na jakie sektory rolnik powinien podzielić taki obiekt?

Nowoczesna chlewnia, aby była komfortowa dla zwierząt i zapewniała im dobre warunki życia, a także, by była bezpieczna i funkcjonalna dla gospodarzy, powinna być podzielona na kilka stref. Wśród nich można wymienić miejsce przeznaczone do bytowania knurów oraz loch prośnych. Osobnym sektorem powinna być porodówka, kolejnym odchowalnia, a ostatnim z nich tuczarnia. Dodatkowo należy stworzyć w chlewni odpowiednie stanowiska do karmienia i pojenia. W tym celu istotne jest nie tylko, aby zadbać o odpowiedni projekt takiego budynku, ale również jego wyposażenie.

Każdy hodowca, który chce zasiedlić taki obiekt, może podzielić go jednak w inny sposób i wyznaczyć w nim również dodatkowe strefy, m.in. pozwalające na działania, jakie oferuje weterynaria. Pamiętajmy również, że nawet jeżeli budowa rozpoczęła się już jakiś czas temu, projekt chlewni zawsze można zmienić, jeśli tylko specjaliści uznają, że mamy taką możliwość i że taka konstrukcja spełnia obecne standardy i wymagania budowlane.

Co wybrać? Cykl zamknięty czy otwarty produkcji trzody chlewnej?

Osoby prowadzące gospodarstwa rolne, w których istotną rolę pełni produkcja trzewna, często zastanawiają się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem jest cykl zamknięty, czy otwarty. Czym różnią się te dwie poszczególne opcje? Otóż cykl zamknięty dotyczy pełnego cyklu produkcyjnego. Oznacza to, że w jednym gospodarstwie i często również w jednej chlewni odbywa się cały cykl produkcyjny, a więc od rozrodu aż do tuczy. Dlatego, nawet jeżeli w fermie końcowym celem jest produkcja tuczników, to w cyklu zamkniętym utrzymuje się wszystkie grupy technologiczne. Niezwykle istotne jednak w takim przypadku jest zapewnienie właściwych warunków zwierzętom i zapewnienie im dobrostanu, a także bezpieczeństwa sanitarnego. Z tego powodu na hodowlę zwierząt w cyklu zamkniętym, najczęściej decydują się rolnicy, którzy zdecydowali się na modernizację obiektu lub wybudowanie nowoczesnej chlewni.

Z kolei cykl otwarty wyróżnia się wyższą specjalizacją, ze względu na to, że chów prosiąt odbywa się u innego rolnika niż tucz. Z tego powodu wyróżnia się trzy specjalizacje cyklu otwartego. W pierwszej z nich gospodarstwo utrzymuje wyłącznie lochy, które rodzą prosięta, w drugim kupuje i odchowuje prosięta, a w trzecim kupuje prosięta w celu sprzedaży tuczników.

Dodaj komentarz