rolnik

Nawigacja rolnicza. Co warto o niej wiedzieć?

Branża rolnicza stale się rozwija i modernizuje. Dlatego nikogo nie dziwią już nowoczesne technologie wykorzystywane w tym sektorze, które mają wesprzeć pracę rolników. W dzisiejszych czasach ich praca znacznie różni się od tej, którą wykonywali właściciele gospodarstw rolnych jeszcze kilkadziesiąt lat temu, właśnie dzięki możliwości wykorzystania rozmaitych, nowoczesnych technologii wspierających różne działania rolników. Wśród urządzeń, bez których obecnie trudno jest już wyobrazić sobie pracę na roli, można wymienić GPS do maszyn rolniczych, który nie tylko pozwala zredukować koszty działalności, ale może on także przyczynić się do zwiększenia plonów. Jak działa nawigacja GPS montowana w ciągnikach rolniczych i innych maszynach? Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Po co w rolnictwie wykorzystuje się precyzyjny GPS rolniczy?

GPS do maszyn rolniczych to urządzenie, które daje rolnikom bardzo szerokie możliwości. Dlatego nawigacje rolnicze do ciągników i innych maszyn, są tak chętnie nabywane przez nowoczesnych gospodarzy. Niektóre systemy są już wyposażone w GPS, a więc taka nawigacja jest wbudowana w kierownicę lub inny element maszyny. Możliwości, jakie daje nam GPS w ciągnikach i innych urządzeniach, uzależnione są między innymi od operatora, a więc kierowcy takiego pojazdu, ponieważ nawigację łatwo dopasowuje się do własnych preferencji. Jedną z głównych zalet GPS jest jednak możliwość stałego monitorowania położenia maszyn rolniczych. Dzięki możliwości szybkiej lokalizacji pojazdu jesteśmy w stanie go zabezpieczyć na wypadek kradzieży.

Co więcej, GPS pozwala na kontrolę wykorzystania maszyn rolniczych, a tym samym lepsze zaplanowanie produkcji i swojej pracy. GPS w maszynach rolniczych są chętnie wykorzystywane również w firmach rolniczych, ponieważ umożliwiają one kontrolę pracy podwładnych. Do zalet GPS rolniczego można zaliczyć jednak przede wszystkim możliwość optymalizacji pracy i jej kosztów z uwagi na możliwość planowania i kontroli maszyn. Nowoczesne nawigacje montowane w ciągnikach traktorach i innych pojazdach dają operatorowi dostęp do informacji na temat stanu takiego urządzenia, a więc na przykład poziomu płynów czy parametrów silnika. Mogą one również przypominać regularnych przeglądach, a także informować o ewentualnych awariach.

Nawigacja rolnicza – co wchodzi w skład zestawu automatycznego prowadzenia?

Obecnie na rynku można znaleźć różne systemy naprowadzania GPS. Wśród nich wyróżnia się m.in. nawigację z korekcją różnicową, czyli DGPS, która charakteryzuje się niezwykle dokładnym sygnałem. Można ją wykorzystywać również ze stacji naziemnych. Uzyskana w ten sposób precyzja określana jest na poziomie 20 cm. Jednak dzięki możliwości korygowania tego sygnału, istnieje możliwość zwiększenia jego dokładności do 2 cm. Takie działanie jest możliwe dzięki korekcji rtk. Nawigacje, które umożliwiają automatyczne kierowanie z kategorii rtk dostępne są w wielu wersjach. Oferowane w większości przypadków podstawowe zestawy można rozbudowywać.

Rolnicy najczęściej jednak decydują się na najlepszą nawigację rolniczą w wersji Pro, w przypadku której w skład zestawu wchodzi kompletny system na ciągnik rolniczy i inny sprzęt polowy wyposażony w system Android. W skład takiego zestawu automatycznego prowadzenia wchodzą wszystkie elementy potrzebne, by nawigacja działała prawidłowo i by była jak najdokładniejsza. Zalicza się do nich wbudowany profesjonalny odbiornik GPS, który jest wspierany z sygnałem korekcyjnym, co gwarantuje nawet dokładność 2cm i w pełni automatyczne prowadzenie, możliwe dzięki kierownicy elektrycznej.

W zestawie znajduje się także czujnik skrętu kół oraz przemysłowy tablet wraz z jego uchwytem i zintegrowaną ładowarką. Taki system rtk gwarantuje dokładność pozycjonowania do 2 cm. W skład takiego zestawu wchodzi więc kompletny system na ciągnik wyposażony w kierownicę elektryczną i sterownik kół. Taki sprzęt może mieć wiele zastosowań i łatwo przenosi się go między poszczególnymi maszynami. Rolnicy wykorzystują taki zestaw nie tylko w rozsiewaczach nawozów, ale także siewnikach zbożowych i opryskiwaczach, a nawet maszynach budowlanych.

Automatyczny system nawigacji rolniczej – dlaczego warto?

Automatyczny system nawigacji rolniczej to sprzęt, który powinien posiadać każdy rolnik, któremu zależy na tym, by nawet trudne i skomplikowane prace rolnicze przebiegały zgodnie z planem. Pomoc, jaką oferuje nawigacja rolnicza hydra, a także inne systemy GPS, zależna jest m.in. od ustawień czy wykorzystanej w takim sprzęcie anteny. Z tego powodu, tak istotne jest, by dobrać model, który spełni nasze potrzeby. Mimo że cena nawigacji rolniczej może być dość wysoka, ponieważ koszt takiego urządzenia to zazwyczaj około 30 000-50 000 zł, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na system wyposażony na przykład dodatkowe nakładki, to jednak jest to inwestycja, na którą warto się zdecydować.

System nawigacji rolniczej, jeżeli zostanie odpowiednio dopasowany, może zmniejszyć nakładanie się przejazdów nawet o 90%. To z kolei wpływa nie tylko na zmniejszenie kosztów paliwa i zwiększenie efektywności pracy, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić operatorom maszyn wiele czasu i uzyskać precyzyjną kontrolę wykonywanej pracy. Unikanie nakładania się przejazdów zmniejsza również wydatki na nawozy, nasiona  czy opryski. Z tego powodu w dzisiejszych czasach GPS stanowi już niemal obowiązkowe wyposażenie każdego profesjonalnego gospodarstwa rolnego, a ze względu na możliwość przenoszenia takiego systemu w sposób łatwy i bezproblemowy między poszczególnymi urządzeniami, rolnicy nie są zmuszeni do kupowania kilku takich samych sprzętów.

Dodaj komentarz