Jak wapno granulowane wpływa na pH gleby?

Wapno granulowane to substancja, która odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o rolnictwo. Dzięki temu można uzyskać wiele różnego rodzaju zalet, które dotyczą plonów. W jaki sposób wpływa to na pH gleby?

Wapno granulowane – jak działa?

Wapno granulowane ma za zadanie przede wszystkim przeprowadzić proces, jakim jest wapnowanie gleby. O co właściwie tam chodzi? Jest to czynność, która ma za zadanie przede wszystkim odkwasić glebę, czyli zneutralizować zawartość wodorków oraz glinów.

Producent wapna granulowanego – firma TAGRO zaleca wapnowanie głównie ze względu na fakt, że zmniejszenie kwasowości gleby pomaga pozbyć się metali ciężkich. W szczególności warzywa, takie jak kapusta, chłoną je, co następnie jest oddawane do organizmu człowieka.

Polskie warunki sprawiają, że stan gleby określa się jako kwaśną lub bardzo kwaśną. Dzięki temu plony mogą łatwiej chorować, ale również nie być wystarczająco duże, jak mogłoby się tego spodziewać. Znacząco uderza to w portfele rolników.

Wapno granulowane – dlaczego właśnie w takiej formie?

Granulat jest przede wszystkim łatwy w przechowywaniu. Nie chłonie wilgoci, co sprawia, że można przechowywać go nawet w stodołach, które są odpowiednio zadaszone. Dzięki temu na dłużej można zachować jego właściwości.

Warto również pamiętać o tym, że sam granulat rozprowadzany jest równomiernie po ziemi. W tym celu wystarczy jednie wspomóc się specjalnymi maszynami. To właśnie one rozsypują granulat tak, aby trafił on we wszystkie przestrzenie.

Wapno granulowane jest również bardzo ważne, szczególnie ze względu na swoją przyswajalność. Bardzo łatwo rozpuszcza się pod wpływem wody i dostarcza do ziemi najważniejszych związków, zobojętniając jej pH.

Wapno granulowane to nic innego jak środek, którego głównym celem jest zobojętnienie gleby. Może być ona kwaśna, głównie ze względu na stosowanie różnorodnych nawozów. Warto w tym celu zastosować wapno w wygodnych granulach.

Dodaj komentarz