Mak wschodni to roślina, którą sadzi się zazwyczaj na rabatach i trawnikach. Istnieje wiele odmian maku wschodniego – różnią się one między innymi zabarwieniem kwiatów. Co musimy wiedzieć przed posadzeniem maku w swoim ogrodzie? Jakie są wymagania tej rośliny?
Mak wschodni – podstawowe informacje
Mak wschodni (znany też pod nazwą mak turecki) jest to ozdobna bylina zaliczana do rodziny makowatych. Korzenie maku sięgają Azji Mniejszej. Współcześnie roślina ta występuje również w wielu innych częściach świata. W Polsce mak wschodni jest uprawiany jako roślina ozdobna, która miejscami dziczeje. Mak posiada prostą, wzniesioną i owłosioną łodygę, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć do 120 centymetrów. Na szczycie łodygi zawsze wyrasta tylko jeden kwiat. Ma on średnicę do 15 centymetrów. Zabarwienie maku może być czerwone, różowe, łososiowe, wiśniowo-czerwone. U nasady płatków znajduje się czarna plama. Mak posiada liście odziomkowe i łodygowe, które po zakwitnięciu rośliny usychają. Korzenie maku są mięsiste i głębokie. Jego owocem jest makówka. Maki kwitną na przełomie maja i czerwca. Jeżeli mają być wykorzystane jako kwiaty cięte, należy je zerwać zanim się rozwiną (w przeciwnym razie bardzo szybko zwiędną).
Odmiany maku wschodniego
Istnieje kilka odmian maku wschodniego. Najważniejsze to Marcus Perry (odmiana charakteryzująca się kwiatami o zabarwieniu pomarańczowym), Royal Wedding (odmiana o eleganckich białych kwiatach), Pink Ruffles (odmiana z powcinanymi płatkami), Fireball (odmiana o pełnych kwiatach), Beauty of Livermere (odmiana wyróżniająca się płatkami w jaskrawo-czerwonym kolorze).
Mak wschodni – jak wygląda jego uprawa?
Uprawa maku wschodniego nie należy do szczególnie skomplikowanych. Powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Jednocześnie musimy pamiętać, że roślina ta potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej i zasobnej w wapń. Dla maku należy zarezerwować słoneczne (dostęp do promieni słonecznych jest niezbędny, żeby roślina kwitła obficie), osłonięte od wiatru stanowisko.
Przed posadzeniem maku wschodniego dobrze zastanówmy się nad wyborem stanowiska, gdyż roślina ta nie lubi przesadzania (jest to spowodowane faktem, że posiada ona bardzo rozbudowany system korzeniowy, który przy wykopywaniu ulega uszkodzeniu).
Maki można sadzić pojedynczo lub w większych grupach. Niezależnie od tego jaką konfigurację wybierzemy – będą prezentowały się efektownie.
Maków nie trzeba nawozić. Jeżeli jednak obserwujemy bardzo słabe kwitnienie, możemy zdecydować się na użycie nawozu do roślin kwitnących.
Zastosowanie maku wschodniego
Ogrodnicy często sadzą mak wschodni na rabatach bylinowych. Popularną praktyką jest łączenie go z roślinami, które mają tendencję do intensywnego rozrastania się. Mak wschodni znakomicie prezentuje się w towarzystwie łubinów, ostróżek czy irysów. Będzie on idealnie pasował do ogrodów naturalistycznych.
Mak wschodni wykorzystywany jest czasem do tworzenia bukietów (należy go ściąć, kiedy nie jest jeszcze rozwinięty, jednak kolor płatków jest już widoczny). Niestety jego wadą jest słaba trwałość.
Mak wschodni – inwestujemy w nasiona najwyższej jakości
Jeżeli zamierzamy posadzić mak wschodni w naszym ogrodzie, koniecznie kupmy wysokiej jakości nasiona. Są one gwarancją otrzymania efektownej, pełnowartościowej rośliny. Pamiętajmy, że tylko nasiona od sprawdzonych producentów zakwitną w stu procentach (pod warunkiem, że kupimy nasiona z ważnym terminem przydatności).