SILOSY PASZOWE

SILOSY PASZOWE – czym się charakteryzują?

Tego typu zbiorniki na paszę przeznaczone są do właściwego i bezpiecznego magazynowania pasz granulowanych oraz sypkich. Pokarm przeznaczony dla zwierząt powinien być przechowywany w szczególnych warunkach – w celu zachowania trwałości, świeżości oraz wartości odżywczych. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby otaczające środowisko nie wpływało negatywnie na paszę, gdyż może ją zanieczyścić i finalnie znacząco obniżyć jej jakość. Z tego względu karma powinna być magazynowana w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach – silosach paszowych – chroniących ją przed rozmaitymi czynnikami atmosferycznymi, środowiskowymi, a także przed zanieczyszczeniami. To konstrukcje niezbędne w przypadku większych gospodarstw rolnych i hodowlanych, gdzie istnieje spore zapotrzebowanie na duże ilości karmy dla zwierząt. Zawsze należy wziąć pod uwagę jaki rodzaj oraz ilość pokarmu będzie potrzebna, następnie dopasować silos paszowy do danego budynku.

Silosy paszowe wykonywane są ze stali ocynkowanej i konstrukcyjnej, co gwarantuje zabezpieczenie przed korozją, a tym samym zapewnia im długą żywotność. Zazwyczaj posiadają dno w kształcie stożka, samonośny dach oraz wlot załadunkowy (tak jak przypadku produktów AGOS). Warto zwrócić uwagę, że dzięki swojej lejowatej konstrukcji silosy lejowe zapewniają sprawny rozładunek – poprzez siłę grawitacji. To zbiorniki gwarantujące stuprocentową szczelność, dzięki czemu pasza jest chroniona przed wilgocią, światłem i mikroorganizmami. Stalowa konstrukcja sprawia, że we wewnątrz utrzymuje się stabilna temperatura, którą dodatkowo zawsze można skontrolować i w razie potrzeby interweniować. Silosy paszowe dostępne są w różnych rozmiarach i zróżnicowanej pojemności. Ponadto zawsze można dobrać „extra” dodatki takie jak np. osłona przeciwdeszczowa, wibrator do roztrząsania paszy czy system otwierania górnej klapy za pomocą wahacza. Zawsze jednak trzeba mieć na względzie, że przechowywana pasza sypka, mieszkanka lub ziarna zbóż muszą zostać dostarczone na stanowiska żywieniowe zwierząt. I tutaj niezbędne okazują się przenośniki. Rozmiar leja pozwala na podłączenie przenośników ślimakowych, spiralnych, koralikowych czy turbożmijek.

Zatem np. dostarczając pokarm do obory najlepiej wykorzystać przenośnik ślimakowy, gdyż pasza z silosu transportowana jest najpierw do wozu paszowego w celu utworzenia mieszanki. Natomiast w przypadku kiedy pokarm ma trafić bezpośrednio do stanowiska, to właściwy okaże się przenośnik spiralny, który świetnie sprawdza się na krótkich odcinkach transportowania paszy w linii prostej, a także koralikowy znakomicie radzący sobie na dłuższych i bardziej krętych odcinkach.

Warto pamiętać, że silosy to specjalistyczne zbiorniki przeznaczone do bezpiecznego magazynowania pasz i ich mieszanek, dlatego MUSZĄ się one charakteryzować wysoką jakością, aby sprostać właściwemu i bezpiecznemu przechowywaniu pokarmu, bez względu na panujące warunki zewnętrzne. Dzięki temu mamy gwarancję, że nasze zwierzęta otrzymują zdrowy pokarm o każdej porze roku. Szeroki wachlarz asortymentu, jaki oferuje AGOS, sprawi że każdy Klient znajdzie rozwiązanie dogodne do prowadzonej działalności oraz dostosowane do swojego portfela.

Dodaj komentarz