chlewnia

Chlewnie do hodowli świń – co powinny posiadać?

Budowa chlewni do hodowli zwierząt wbrew pozorom wymaga pamiętania o bardzo wielu rzeczach, aby samo pomieszczenie spełniało obecne wymogi prawne i gwarantowało najlepsze warunki do hodowli zwierząt. W przypadku chlewni nie można mówić o pełnej dowolności w zakresie konstrukcji. Chcąc prowadzić nowoczesną hodowlę konieczne jest pamiętanie o wielu elementach już na etapie projektowania. Właśnie na tym etapie niezbędne jest wybranie rozwiązań, które będą warunkowały utrzymanie porządku w chlewni i możliwość hodowli dużej liczby zwierząt na danej przestrzeni.

Wydzielone przestrzenie dla zwierząt

Podstawą w każdej chlewni są oczywiście miejsca dla zwierząt, w których te będą miały zagwarantowane odpowiednie warunki do rozwoju i bytowanie. Chlewnie do hodowli świń powinny posiadać wydzielone kojce. W kojcach można grupować konkretne grupy zwierząt. Niezbędne jest również posiadanie kojców indywidualnych, gdzie można będzie oddzielić od grupy np. chore osobniki. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej będzie zarządzać całym stadem i zagwarantować zwierzętom najlepsze warunki do rozwoju. W kojcach powinny znaleźć się także poidła i karmidła. W nowoczesnych chlewniach przestrzenie dla zwierząt podzielone są na strefy paszową, legowiskową i gnojową.

W kojcach w zależności od zastosowanych rozwiązań mogą znaleźć się także automatyczne systemy dystrybucji paszy. Są one w stanie o określonej porze nakarmić zwierzęta poprzez dostarczenie optymalnej ilości paszy. Systemy automatyczne sprawdzą się przede wszystkim przy bardzo dużych hodowlach, w których znajduje się wiele zwierząt, które wymagają starannej opieki.

Własna mieszalnia pasz

Planując wyposażenie chlewni bardzo ciekawym pomysłem może być również własna mieszalnia pasz. W takim miejscu możliwe będzie samodzielne produkowanie jedzenia dla zwierząt, które będzie dostarczało wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mieszalnia pasz to inwestycja, która w dłuższej perspektywie pozwala sporo zaoszczędzić, gdyż własne produkowanie pokarmu ogranicza konieczność kupowania tego u innych dostawców.

Dodaj komentarz