Esparceta siewna to gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Występuje również pod nazwą sparceta siewna czy sparceta wykolistna. Uprawia się ją głównie w południowo-wschodniej i środkowej Europie. To wszechstronna roślina użytkowa. W Polsce uprawiana jest jako roślina pastewna. Dlaczego warto ja uprawiać?
Właściwości esparcety siewnej
Małopolska hodowla roślin pastewnych słynie z uprawiania esparcety siewnej. Wynika to z jej właściwości odżywczych. Dzięki niej możliwa jest produkcja paszy dla zwierząt, która bogata jest w witaminy, białka czy soli mineralnych. Jest to pełnowartościowa i wysokobiałkowa pasza dla bydła. Jest lekkostrawna. Podaje się ją w postaci zielonki. Nie wywołuje u zwierząt wzdęć czy innych problemów trawiennych. Jednocześnie dostarcza im odpowiednią ilość energii, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdza się jako pasza dla trzody chlewnej. Może być również podawana w formie siana. Wówczas jest idealnym pożywieniem dla koni czy młodych zwierząt.
Dlaczego warto uprawiać esparcetę siewną?
Oprócz dużych właściwości odżywczych, esparceta siewna jest roślina, która dobrze sobie radzi w niekorzystnych warunkach pogodowych. W przeciwieństwie do innych roślin pastewnych, jest odporniejsza na niskie temperatury. Znosi przymrozki do -5 stopni. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Może być uprawiana na glebach suchych, płytkich czy kamienistych. Może to być podłoże ubogie w składniki pokarmowe. Esparceta da sobie radę i przetrwa niekorzystne warunki. O to, o co należy zadbać to duża zawartość wapnia w glebie i odpowiedni odczyn pH.
Esparceta siewna to roślina pastewna, która nadaje się jako pasza dla zwierząt. Można ją uprawiać także jako roślinę miododajną. Z jednego hektara esparcety można uzyskać aż 100kg miodu. Świadczy to o jej dużej wydajności. Można ją posiać jako przedplony dla innych roślin uprawnych. Dzięki temu będą one lepiej rosły. Obsiewa się nią również zbocza łącz czy niższe partie gór, ze względu na jej właściwości przeciwerozyjne.