Obserwując pola obsiane zbożem można czasem zauważyć, że prace prowadzone na tych terenach mają miejsce w różnych porach roku. Niektóre uprawia się tradycyjnie tzn. wysiew następuje wiosną. Niekiedy jednak prace rozpoczynają się późną jesienią, kiedy większość terenów rolnych naturalnie pustoszeje.
Zboża jare – czym się charakteryzują?
Bardzo popularne w uprawie są zboża jare. To podstawowe gatunki zbóż wysiewane tradycyjnie – wiosną. Podczas ciepłych miesięcy wyrastają i dojrzewają aż do uzyskania pożądanego wzrostu i stopnia dojrzenia pod koniec lata. Wtedy następują żniwa. Po usunięciu bieżących plonów pole nawozi się i przygotowuje do kolejnego zasiewu za rok.
Nazwa „jare” może być powiązana z określeniem „wczesne”, co dotyczy właśnie wysiewu. Dla tych gatunków zbóż bardzo ważne jest, by podczas pierwszego okresu wzrostu pogoda była sprzyjająca. Zboża jare dobrze rozwijają się, gdy jest już dość ciepło i mogą pozyskać odpowiednią ilość wilgoci. Ogólnie radzą sobie świetnie przy dobrej pogodzie.
Zboża ozime – co to takiego?
W przypadku dowolnego rodzaju zboża dystrybutor nasion może zaproponować odmiany ozime. Wybór takiego zboża wiąże się z koniecznością przygotowania pola i przeprowadzenia wysiewu jeszcze przed rozpoczęciem zimy. Prace wykonuje się po usunięciu z pól wszystkich plonów, oczyszczeniu i nawożeniu gleby.
Wybierając zboża ozime nie trzeba martwić się kaprysami pogody. Najgorszy czas czyli mrozy ziarna spędzają pod ziemią i kiełkują, gdy pogoda jest już ustabilizowana. Są dobrze przygotowane do wzrostu – zdążyły pozyskać składniki odżywcze podczas okresu jarowizacji.
Zboża jare czy ozime – jakie lepiej wybrać?
Jeśli chodzi o gatunki, wybór czasu wysiewu nie ma większego znaczenia, bo można kupić i takie, i takie nasiona. Zboża jare gwarantują szybszy wzrost i uważane są za ogólnie prostsze „w obróbce”, natomiast zboża ozime są pewniejsze w związku z możliwym ryzykiem przymrozków wiosną (w marcu i na początku kwietnia).
Podsumowując, podstawowa różnica między zbożami jarymi a ozimymi dotyczy czasu wysiewu i dalszych prac polowych. Gatunki jare są ogólnie mniej wymagające, ale mogą zniszczyć je wiosenne przymrozki.