trawa pastwiskowa

Czym charakteryzuje się trawa pastwiskowa?

Mieszanki traw przeznaczone do wysiewu na terenach pastwisk składają się ze starannie wyselekcjonowanych nasion. W składzie występują różne trawy, także te, które można z powodzeniem wysiewać np. na łąkach. Gatunki należy dobrać pod kątem tego, jaka gleba występuje na danym terenie.

Trawa pastwiskowa – jak dobrać ją do rodzaju terenu?

Wybierana dla bydła, koni czy innych zwierząt gospodarskich potrzebujących wypasu trawa pastwiskowa często jest dość uniwersalna. Dość podobne są mieszanki łąkowe, zresztą w wielu miejscach łąki służą jako czasowe lub typowe pastwiska. Tymotka łąkowa i wiechlina łąkowa to popularne trawy występujące w obu tych mieszankach.

Powszechnie zdarzają się w mieszankach też gatunki życic, np. życica trwała i wielokwiatowa. W wielu mieszankach obecne są koniczyny czy lucerna. Trawa pastwiskowa składająca się z takich różnych traw jest bardzo wartościowa i zapewnia odpowiednią paszę dla zwierząt.

Gdzie kupić wysokiej jakości nasiona rolnicze?

Mieszanki nasion, np. traw przeznaczonych do wysiewu na pastwiskach, można kupić w sklepach oferujących nasiona rolnicze. Dzięki temu unika się przypadkowych gatunków roślin w gotowych mieszankach, po wysiewie nie ma chwastów, więc trawa jest łatwa w pielęgnacji i wykorzystaniu.

Najlepiej posłużyć się gotową mieszanką – niekiedy można nawet wybierać, która lepiej się sprawdzi przy określonych gatunkach zwierząt. Trawa pastwiskowa uniwersalna jest ogólnie bardzo odpowiednia i można z niej korzystać wypasając bydło albo np. konie. Taka trawa nie wymaga nadmiernej kontroli i sprawdzi się dobrze na terenach o różnej jakości gleby.

Trawa łąkowa – czym się różni od pastwiskowej?

W sprzedaży są różne gotowe mieszanki nasion. Niektóre z nich odnoszą się do konkretnego rodzaju zastosowania, np. trawa łąkowa. Zgodnie z nazwą, mieszanka taka sprawdzi się na łące. Jednak obserwując skład można zauważyć, że część lub nawet większość traw pokrywa się z zawartością innych mieszanek, np. pastwiskowej. Pozwala to na większą uniwersalność.

Podsumowując, wybór traw przeznaczonych do wysiewu na łące czy pastwisku może polegać na skorzystaniu z gotowej mieszanki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza przy zakupach u autoryzowanego sprzedawcy.

Dodaj komentarz