soja w rolnictwie

Do czego wykorzystuje się białko sojowe w rolnictwie?

Rozwój rolnictwa dotyczy nie tylko korzystania z nowoczesnych urządzeń w gospodarstwie, ale także zmiany składu pasz i nawozów. Coraz większa świadomość właściwości poszczególnych roślin sprawia, że wielu rolników decyduje się na ich wykorzystanie w różnych zastosowaniach. Obecnie coraz większą popularność zyskuje białko sojowe, które jest wykorzystywane jako składnik pasz dla zwierząt. Nasiona soi używane w paszach stanowią cenne źródło białka, tłuszczu i wielu innych składników. Pozytywne właściwości nasion sprawiają, że wielu rolników decyduje się na wprowadzenie tych do diety zwierząt.

Wykorzystanie soi w paszach

Wysokiej jakości białko sojowe stanowi cenny składnik odżywczy dla zwierząt i jak najbardziej warto z niego skorzystać. Idealnie sprawdzi się w procesie karmienia i pozwoli wzbogacić popularne pasze o dodatkowe składniki. Soja jest używany do karmienia trzody chlewnej czy bydła mlecznego. Wysoka zawartość białka wspomaga prawidłowy rozwój zwierząt, a przy tym same nasiona będą chętnie spożywane przez zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie rolnym. Te bardzo chętnie sięgną po paszę, która będzie zawierała w swoim składzie wartościowe i smaczne składniki. Rolnicy decydujący się na wybranie tego źródła białka mogą nie tylko zadbać o rozwój zwierząt, ale również zaoszczędzić. Soję można samodzielnie uprawiać we własnym gospodarstwie i tym samym z łatwością pozyskiwać nasiona, które następnie trafią do paszy.

Stworzenie wydajnej hodowli soi

W Polsce panują idealne warunki do prowadzenia własnej hodowli soi. W tym celu należy jedynie wydzielić przestrzeń, na której będą uprawiane rośliny. Włączając do tego nawożenie dolistne soi już po krótkim czasie będzie można spodziewać się obfitych plonów. Następnie będzie wystarczyło już tylko poddać nasiona odpowiedniej obróbce termicznej, która będzie skutkowała uzyskaniem gotowych komponentów, które można dodać do paszy. Łatwość całego procesu sprawia, że samodzielnie można wzbogacać paszę i zaoszczędzić względem kupowania gotowych produktów na rynku.

Dodaj komentarz