pasza

Dobra pasza dla drobiu, czyli jaka?

Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które mogą stanowić składnik paszy dla drobiu. Każdy z nich posiada odmienne właściwości, które przyczyniają się do zdrowego odżywiania zwierząt. Jakie pasze dla drobiu cieszą się największą popularnością? Jakie posiadają właściwości? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym tekście. 

Jakie pasze dla drobiu są najlepsze?

Zbożem, które jest najchętniej wykorzystywane jako pasza dla drobiu jest bez wątpienia pszenica. Jest ona doskonałym źródłem białka, a na jego ilość wpływ ma typ, odmiana i warunki uprawy. Zawiera ona także w sobie łatwo przyswajalną skrobię oraz gluten. Warto jednak wiedzieć, że jego zbyt duża ilość może prowadzić do sklejania się dziobów przez kurczęta. Zaleca się, aby w mieszankach pasz dla młodego drobiu pszenica stanowiła około 40% całości.

Popularną wśród hodowców paszą jest również kukurydza. Jest to pokarm wysokoenergetyczny, który zawiera dużo tłuszczu oraz skrobi. Jest ona bogata w karotenoidy, które mają udowodniony pozytywny wpływ na barwę tuczek oraz żółtek jaj. Zazwyczaj jako pasza ziarna kukurydzy podawane są po wcześniejszym suszeniu lub kiszeniu.

Jaką paszę dla drobiu wybrać?

Wśród pasz dla drobiu znaleźć możemy także różnego rodzaju tłuszcze. Celem ich stosowania jest uzupełnienie zapasów energii, lecz pełnią one także funkcję natłuszczania paszy, co zapobiega pyleniu. Tłuszcze powinny stanowić około 10% mieszanki. Bardzo często możemy spotkać się z wykorzystaniem takich produktów jak np. śruty rzepakowe oraz sojowe. Stanowią one znakomite źródło energii oraz białka.

Nasiona rzepaku obrabiane są poprzez rozdrobnienie, natomiast soja, aby nadawała się do podania zwierzętom musi przejść przez proces obróbki termicznej. Coraz częściej w procesie produkcji paszy spotkać możemy się także z wykorzystaniem siemienia lnianego. Zawiera on dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozostają w tuszach i jajach. Sprawia to, że siemię lniane jest coraz chętniej wykorzystywane przez hodowców.

Dodaj komentarz