lampy do kurnika

Lampy LED do kurnika – jak wybrać najlepsze?

Montaż odpowiednich lamp LED do kurnika ma niebagatelny wpływ na jakość życia kur. To przekłada się natomiast na ich ruchliwość, a więc również większą produkcję i wyniki finansowe fermy drobiu. Czym powinno charakteryzować się oświetlenie do kurnika i jak wybrać najlepsze?

Dlaczego warto zainwestować w lampy LED do kurnika?

Montaż lamp LED do kurnika może mieć ogromny wpływ na warunki życiowe drobiu. Stworzenie w kurniku mikroklimatu jak najbardziej zbliżonego do ich naturalnego środowiska przekłada się na wzrost wydajności produkcji. Doświetlanie szczególnie istotne podczas okresu jesienno-zimowego.

Kury to zwierzęta bardzo wrażliwe na panujące warunki oświetleniowe. Światło pobudza aktywność gruczołów dokrewnych drobiu i ma wpływ na funkcjonowanie kur w rytmie dobowym. Od długości oświetlania i natężenia lamp LED zależy ruchliwość ptactwa, wzrost drobiu i jego nieśność.

Jak wybrać lampy LED do kurnika?

Oświetlenie LED do pomieszczeń wilgotnych takich jak kurnik musi być bardzo szczelne oraz odporne na czynniki chemiczne. W przeciwnym razie wysoka wilgotność i duże stężenie azotu w kurniku będzie skutkować awarią oświetlenia. Lampy powinny być także odporne na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne.

Co więcej, wpływ na samopoczucie i rozwój drobiu, a co za tym idzie – wzrost jakości i ilości otrzymywanych produktów ma barwa światła. Przykładowo firma Agropian, która jest również producentem kominów wentylacyjnych dla rolnictwa, zastosowała w lampach LED dwie barwy światła: białą i niebieską.

Istotne również, aby lampy LED do kurnika umożliwiały regulację natężenia oświetlenia. Ma ono naśladować naturalne wschody i zachody Słońca. Dzięki temu możliwe jest płynne przejście z trybu nocnego na dzienny. Odpowiednie sterowanie oświetleniem przekłada się na poprawę nieśności u kur oraz wzrost jakości jaj.

Warto wybierać trwałe lampy LED od zaufanego producenta. Zakup sprzętu wysokiej jakości minimalizuje ryzyko awarii i konieczności zakupu nowego oświetlenia.

Dodaj komentarz