ogrod

Jak zadbać o ogród po okresie zimowym?

Gdy za oknem powoli nastaje wiosenna aura, a słońce coraz bardziej zaczyna grzać nasze zziębnięte zimą ciała. Rozpoczynamy powolne przygotowania do zadbania o nasz kochany ogródek, który tak samo jak my, jest już zmęczony zimową aurą. Dlatego też musimy mieć na względzie odpowiednie przygotowanie go do nadchodzącej pory roku. Tylko od czego zacząć?

Przygotowania do wiosennych porządków

Jak już wiemy, zima zabrała blask naszemu kochanemu ogrodowi. Przez ten krótki, ale wyniszczający dla niego okres musimy spodziewać się wytężonych prac. Tak aby móc przywrócić go do pełnej świetności przed nastaniem lata. Musimy mieć na względzie odpowiednie przygotowanie się, tak by nic nas nie zaskoczyło. Jak zdajemy sobie sprawę, najczęstszym i największym problemem każdego ogrodnika jest gęsto i szybko rosnąca trawa. Zielsko to niejednokrotnie przysparza nam nie lada wyzwanie, a zaniedbanie tej czynności potrafi utrudnić nam zadanie wysprzątania po zimowego bałaganu i zadbanie o nasz ogród. Dlatego musimy odpowiednio przygotować się do tej bojowej misji. Najważniejszym będzie odpowiednie zakonserwowanie sprzętu ogrodowego tuż przed zimą. Ekwipunek taki, powinien być składowany w suchym i ciepłym miejscu, aby uniknąć uszkodzenia, lub utraty sprawności naszego sprzętu. Co jednak, gdy nasze narzędzia wymagają gruntownej naprawy, albo chociaż sprawdzenia czy są one odpowiednio przygotowane do sezonu?

Przegląd techniczny

Gdy już posiadamy wiedzę, w jakim stanie jest nasz sprzęt, możemy przystąpić do jego renowacji. Nasz przegląd rozpoczynamy od oczyszczenia kosiarki, tak aby pozostałości po poprzednim sezonie z niej znikły. Gdy już oczyściliśmy nasze akcesorium ze zbędnego zabrudzenia, możemy przystąpić do kolejnych kroków związanych z jego odnową. Jeżeli nie wymieniliśmy oleju na zakończenie sezonu, to jest to najlepsza pora, aby to zrobić. Wielu producentów zaleca wykonać tą czynność w jednym z tych okresów. Gdy mamy to już za sobą i olej w naszej kosiarce jest świeży i gotowy naoliwić nasz sprzęt, to jesteśmy gotowi do wymiany filtrów. Robimy to jeżeli jest on zdeformowany i wygląda na niezdatny do użycia. Przed przystąpieniem do rozpoczęcia koszenia będzie sprawdzenie ostrzy naszej kosiarki. Jeżeli nasze noże okazały się stępione, to przed wejściem z pełną parą w sezon wiosenny, wypadałoby je jak najszybciej wymienić. Pozwoli to uniknąć zbędnych nerwów, a ostre ostrza pozwolą nam z przyjemnością zadbać o porządek w naszym ukochanym ogrodzie. Jeśli pokierujemy się powyższymi krokami, to nikt ani nic, nie stanie nam na przeszkodzie, aby nasz ogród był gotowy na przybycie wiosny.

Dodaj komentarz