buty robocze

Sklep BHP – jak znaleźć w nim dobre buty robocze?

Buty robocze to jedna z zupełnych podstaw, jeśli chodzi o pracę w trudnych warunkach. Odpowiednie obuwie, kupione w dobrym sklepie BHP sprawi, że nasze stopy będą bezpieczne i odporne na różne nieszczęśliwe wypadki. Jak można znaleźć takie buty i co powinno je charakteryzować? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście, więc serdecznie zapraszamy do lektury!

Sklep BHP – gdzie można kupić dobre buty robocze?

Jeśli chcemy kupić odpowiednie obuwie robocze, podstawą będzie dobry sklep BHP. Tylko zaopatrywanie się u sprawdzonych dostawców sprawi, że będziemy mogli być pewni jakości i klasy kupowanego produktu. Przy butach roboczych jest to szczególnie ważne – są one odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo i absolutnie nie powinno się lekceważyć tego faktu. Właściwe buty do pracy są w stanie uratować nasze stopy i palce, które podczas pracy na hali produkcyjnej czy na budowie są nieustannie narażone na różne niebezpieczeństwa.

Jakie powinny być właściwe buty robocze?

Kiedy znajdziemy już odpowiedni sklep BHP, możemy myśleć o zakupie obuwia. Jakie buty wybrać, by były one w pełni bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, gdyż wiele zależy od charakteru pracy, jaki wykonujemy.

W przypadku pracy na hali produkcyjnej, buty powinny być odpowiednio lekkie i przewiewne. W okolicy maszyn produkcyjnych często może dochodzić do wzrostów temperatury, więc wybór zbyt szczelnych i izolowanych butów może skutkować oparzeniami i otarciami.

Z drugiej strony, jeśli charakter naszej pracy wymusza na nas częste przebywanie na zewnątrz, jak ma to miejsce chociażby na placach budowy, odpowiednie buty robocze ze sklepu BHP powinny być nieprzemakalne i wodoodporne. W wyborze właściwych butów może pomóc nam znajomość norm BHP. Jakie normy powinny spełniać konkretne buty?

Buty ze sklepu BHP i ich normy

Temat norm BHP jest dosyć skomplikowany, jednak nie musimy poznawać ich wszystkich, żeby wybrać buty robocze dobrej klasy. Podstawą jest kategoria S, według normy PN-EN 20345. Literka S oznacza tutaj Safety, czyli bezpieczeństwo i informuje nas o tym, że buty nadają się do pracy.

Obok literki S znajdziemy dodatkowy numer, który informuje nas o właściwościach butów. Do pracy w suchych warunkach odpowiednie będą buty oznaczone S1P. Posiadają one podnosek, czyli metalową wkładkę zabezpieczającą palce, oraz inne właściwości, takie jak zabudowana pięta czy absorpcja energii uderzenia.

W przypadku pracy na zewnątrz, konieczne mogą okazać się buty ze sklepu BHP, które spełniają normę S2. Tak oznaczone buty będą wypełniały wszystkie wymogi kategorii S1P, dokładając do nich jeszcze aspekt nieprzepuszczalności wody.

Dodaj komentarz