karma dla kota

Jaką rolę pełni prawidłowa karma dla kota po sterylizacji?

W sieci można znaleźć naprawdę dużą liczbę artykułów naukowych, które starają się wyjaśnić, dlaczego tak wiele kotów tyje po sterylizacji. Podczas gdy badania były prowadzone różnymi metodami i często dochodziły do ​​różnych konkretnych wniosków (np. które hormony były najważniejsze w procesie), nie zawsze w pełni dają odpowiedź na to, która karma dla kota po sterylizacji będzie najlepsza. Spójrzmy na kilka faktów z tym związanych, aby dobrze wybrać.

Kot po sterylizacji a zmniejszony wydatek energetyczny

To nie problem w doborze karmy dla kota po sterylizacji, bo na najprostszym poziomie przyrost masy ciała dotyczy braku równowagi energetycznej. W szczególności, gdy koty mają nadwagę, przyjmują więcej kalorii niż spalają, a nadmiar jest przechowywany w postaci tłuszczu. Rodzi to pytanie: jaka karma dla kota po sterylizacji pozwoli odpowiednio rozwiązać problem kaloryczności.

W odniesieniu do tego zagadnienia okazuje się, że badania nie są jednoznaczne, nie dają pełnej odpowiedzi na to, czy zapotrzebowanie energetyczne kota spada po sterylizacji. Niektóre badania potwierdzają to twierdzenie, podczas gdy inne wydają się wskazywać, że koty sterylizowane i wykastrowane zużywają taką samą ilość energii po operacji, jak koty niekastrowane. Po przejrzeniu wszystkich tych artykułów można dojść do wniosku, że głównym problemem nie jest „wyczerpanie kalorii”, co trzeba mieć na uwadze przy dobieraniu karmy dla kota po sterylizacji. To dobra wiadomość również dla większości właścicieli, którym nie podoba się pomysł opracowania programu ćwiczeń dla swoich kotów.

Karma dla kota po sterylizacji – na większy apetyt

Z drugiej strony jasne jest, że wiele kotów pozostawionych samym sobie przyjmie więcej kalorii po kastracji niż przed. Przyczyny tego wzrostu apetytu wciąż nie są do końca zrozumiałe, ale efekt dobrania dla nich odpowiedniej karmy dla kota po sterylizacji może być naprawdę szokujący.

Apetyt kota po kastracji – co mówią badania?

  • po zabiegu spożycie pokarmu u kotów wzrosło o co najmniej 50%,

  • masa ciała po zabiegu u kotów po kastracji wzrosła o 28-29%.

Wydaje się dość jasne, że największy problem leży po stronie „kalorii” w równaniu bilansu energetycznego naszych kotów. Nie wiemy, dlaczego koty chcą tak dużo jeść po sterylizacji, ale karma dla kota po sterylizacji musi im to zapewnić. Pamiętaj, że jeśli kot przytyje po sterylizacji, to wina nie leży po jego stronie, choć dopasowanie odpowiedniej karmy dla kota po sterylizacji powinno ten przyrost masy ciała zoptymalizować.

Dodaj komentarz