ciagnik

Jakie oświetlenie dodatkowe do ciągnika?

Praca na polu w godzinach wieczornych i nocnych niejednokrotnie jest koniecznością, jeżeli mamy duże gospodarstwo. Wtedy konieczne jest posiadanie dobrego oświetlenia, ponieważ standardowe lampy do jazdy po drogach nie wystarczą. Najlepszym pomysłem jest założyć halogeny na dachu kabiny, których zadaniem będzie doświetlanie terenu przed traktorem, a także za nim i po bokach. Do tego celu sprawdzą się na przykład halogeny Wesem, które można kupić online. Ich montaż jest bardzo prosty, a z podłączeniem elektrycznym poradzi sobie każdy.

Montaż halogenów

Rzeczą najistotniejszą jest odpowiednie zamontowanie zestawu halogenów. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest uczynienie tego na dachu kabiny, ponieważ wtedy lampy będą miały największy zasięg. Możemy zrobić to między innymi za pomocą dołączonych mocowań, które znajdziemy w zestawie halogenów Wesem. Możliwe jest albo przewiercenie dachu i wkręcenie śrub w ten sposób, albo przyspawanie odpowiednich łap, do których następnie przykręcimy lampy. Zwykle jednak nie ma takiej konieczności, ponieważ kabina posiada wystające elementy, do których możliwe jest przyczepienie mocowań. Halogeny powinniśmy umieścić jak najdalej od siebie, na skrajnych końcach kabiny. Dzięki temu oświetlenie będzie możliwie najszersze, a to znacznie ułatwi nam nocne prace polowe, a także jazdę po drogach publicznych. Halogen Wesem możemy zamontować również w taki sposób, by oświetlał to co dzieje się za ciągnikiem lub po jego bokach. Mając taki zestaw lamp niestraszna nam nawet najczarniejsza noc na polu.

Podłączenie prądu

Aby lampy mogły prawidłowo działać, konieczne jest ich odpowiednie podłączenie. To powinniśmy zrobić w taki sposób, by nie przeciążyć instalacji ciągnika. Najlepszym pomysłem będzie poprowadzenie przewodów bezpośrednio od akumulatora, ewentualnie alternatora lub rozrusznika. Tam zawsze doprowadzone są najgrubsze kable. Halogeny Wesem podłączamy przez dołączony przekaźnik, którym będziemy sterować z wnętrza kabiny. Włącznik możemy umieścić gdziekolwiek, warto jednak zrobić to w taki sposób, by możliwe było podłączenie jego zasilania poprzez plus ze stacyjki. W takiej sytuacji po wyjęcia kluczyka lampy nie będą już dalej świecić i nie rozładują akumulatora, gdybyśmy zapomnieli ich wyłączyć przed opuszczeniem ciągnika. Tutaj możemy zastosować cienkie przewody, ponieważ przekaźnik pobiera bardzo niewielki prąd z instalacji. Jeżeli chcemy zainstalować większą ilość halogenów Wesem, musimy sprawdzić, czy ich sumaryczna moc nie przekroczy tej, jaką jest w stanie oddać alternator naszego traktora.

Dodaj komentarz