prace rolne

Jesień na polu. O co powinien zadbać rolnik?

Wbrew pozorom jesień w rolnictwie to czas bardzo intensywnych przygotowań do zimy, a także kolejnych sezonów oraz porządków po wiosennych i letnich zbiorach. Z tego powodu, mimo że większość osób jesienny czas wykorzystuje po to, by nieco odpocząć i zwolnić, to rolnicy w tym okresie muszą zadbać o wiele elementów i przeprowadzić różnego rodzaju prace. Do ich obowiązków jesienią należy między innymi ochrona plantacji przed chwastami i szkodnikami, przyoranie ziemi, uzupełnienie jej w składniki mineralne, a także sprawdzenie jakości gleby. Jak zadbać o swoje pole jesienią i o czym powinien pamiętać o tej porze roku każdy rolnik, a także jakie są najważniejsze zabiegi agrotechniczne wykonywane jesienią? Podpowiadamy.

O czym powinien pamiętać rolnik jesienią?

Kiedy rolnicy kończą żniwa, nadchodzi jesień, to czas intensywnych prac polowych związanych z siewem i ochroną ozimin oraz plantacji przed chwastami i szkodnikami. W tym okresie warto zwrócić uwagę, czy na polu znajdują się chwasty, takie jak gwiazdnica pospolita, przytulia czepna, jasnota purpurowa, niezapominajka polna czy fiołek polny i w razie kiedy pojawią się one na większości pól zboża, warto zastosować herbicydy. Jesień to doskonały czas również na wapnowanie, czyli poprawienie struktury gleby i przygotowanie jej do kolejnego sezonu.

W tym okresie wielu rolników decyduje się również na wykonanie badań gruntu, a także sprawdzenie jakości gleby, ponieważ czynniki te będą miały duży wpływ na przyszłe plony. Rolnicy powinni również zabezpieczyć swoje plantacje przed mrozem, jeżeli zajmują się uprawą roślin, które wymagają wykonywania takich czynności. Przez cały okres jesienny należy również monitorować występowanie szkodników oraz chwastów, aby w razie konieczności móc szybko zareagować i jeszcze przed zimą wykonać zabieg insektycydem lub herbicydem.

Jakie jesienne prace należy wykonać po zbiorze kukurydzy?

Jesienią rolnicy powinni przygotować swoje pole do kolejnych sezonów po zbiorze kukurydzy. Mogą wówczas wykonać orkę a także zdecydować się na rozdrabnianie resztek pożniwnych, które przede wszystkim poprawia strukturę gleby. Podczas wykonywania takiej czynności, warto jednak wspomagać się specjalnym preparatem, którego celem jest przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych, ponieważ jeżeli sucha masa resztek pożniwnych będzie zalegała na polu zbyt długo, wówczas może stać się ona schronieniem dla larw omacnicy prosowianki, czyli najbardziej niebezpiecznego dla kukurydzy szkodnika.

Nawożenie pola. Jaki nawóz wybrać jesienią?

Jesień to czas, kiedy rolnik powinien przygotować pole do nowego sezonu wegetacyjnego. Przygotowanie gleby polega nie tylko na wykonaniu niezbędnych prac rolnych czy usunięciu chwastów i szkodników, ale także wykonaniu nawożenia. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami znajdującymi się w rozporządzeniu w sprawie programu azotanowego, granicznym terminem stosowania nawozów naturalnych stałych takich jak obornik na gruntach ornych jest 31 października, a na uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych 30 listopada. Z kolei nawozy azotowe mineralne, a także nawozy naturalne płynne takie jak gnojowica czy gnojówka na gruntach ornych można wykorzystywać do 20 października, a na uprawach wieloletnich i uprawach trwałych do 31 października. Rodzaj nawozu, jaki warto zastosować jesienią, uzależniony jest od terminu siewu, typu upraw i plonów oraz wymagań roślin.

Czy jesień to optymalny okres wysiewu zbóż ozimych?

Każdy rolnik, który na swoim polu wysiewa zboża ozime, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że optymalnym okresem wysiewu zbóż ozimych jest termin między 20 a 30 września. Termin wysiewu zbóż ozimych uzależniony jest od przebiegu pogody oraz warunków glebowych. Dlatego w każdym roku w zależności od tego, z jaką aurą mamy do czynienia, okres ten może przypadać na nieco inny termin. W pierwszym tygodniu października, jeżeli pogoda na to pozwala, w niektórych rejonach Polski można wysiewać pszenicę ozimą, żyto oraz pszenżyto.

W tym okresie nie należy już jednak wysiewać jęczmienia ozimego. Musimy również wiedzieć o tym, że każde opóźnienie siewu zbóż wymaga zwiększenia obsady nasion na metrze kwadratowym, a także może wiązać się ze spadkiem plonowania roślin. Z tego powodu warto obserwować pogodę i pilnować optymalnego wysiewu zbóż ozimych, aby prace takie przeprowadzić w najlepszym, gwarantującym wysokie plony czasie.

Zabezpieczenie plantacji przed chwastami i szkodnikami

Każdy rolnik powinien podejmować działania mające na celu ochronę jego upraw i zapewnienie jak najlepszych oraz wydajnych plonów. Z tego powodu jednym z pierwszych i najważniejszych zabiegów agrotechnicznych wykonywanych jesienią powinno być odchwaszczanie zbóż. Ochrona plantacji przed chwastami i szkodnikami wymaga zastosowania herbicydów i i insektycydów. Zwłaszcza młode oziminy nie mają szans z roślinami konkurencyjnymi, jakimi są chwasty, ze względu na to, że rozwijają się one dużo wolniej. Dlatego nieodchwaszczone jesienią pole może nie przynieść dobrych plonów wiosną.

Co więcej, niezwalczone w okresie jesiennym chwasty wejdą w przerwę wegetacyjną dużo lepiej ukorzenione i odżywione. Z tego powodu, ich sytuacja będzie dużo lepsza niż zbóż, co spowoduje, że będą stanowiły dla nich niebezpieczną konkurencję. Oziminy nie są w stanie same sobie poradzić ze znacznie szybciej rozwijającymi się chwastami, które stają się znacznie lepiej ukorzenione i odżywione niż zboża. Warto również wiedzieć o tym, że chwasty rzadko wymarzają. Z tego powodu, aby rozwiązać problem miotły zbożowej i szerokiego zakresu chwastów dwuliściennych, należy zastosować odpowiedni herbicyd.

Niestety jesienią na polach rolnicy obserwują wiele insektów. Przede wszystkim o tej porze roku jednak można mierzyć się z inwazją mszyc. Jak wiadomo, szkodniki te są wektorem chorób wirusowych. Dlatego wystąpienie tego szkodnika może okazać się katastrofalne w skutkach. Jeżeli zauważymy je na młodych oziminach, nie powinniśmy lekceważyć tego szkodnika ze względu na to, że żerując na młodych zbożach, nie tylko osłabia je, przez co mogą one nie przetrwać zimy, ale również może przenieść do zboża jedną z groźnych chorób, które przenoszą mszyce. Wśród nich wyróżnia się na przykład żółtą karłowatość jęczmienia.

Z tego powodu poza herbicydem, w sytuacji kiedy zauważymy licznie występujące mszyce w zbożach ozimych, należy zastosować również insektycyd. Jeżeli nie wykonamy odpowiednich zabiegów mających na celu usunięcie szkodników i chwastów, wówczas wiosną rośliny nie wejdą szybko w wegetację, a co za tym idzie, będziemy musieli liczyć się z mniejszymi i gorszymi jakościowo plonami.

Zabezpieczenie i konserwacja maszyn rolniczych

Żniwa to czas intensywnych prac polowych. Jesień to dobry czas, aby po żniwach i zakończeniu okresu uprawy wiosennej i letniej sprawdzić stan maszyn rolniczych. Działania takie można przeprowadzić samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjalistom. Istotne jest, aby maszyny rolnicze przed zimą zostały właściwie oczyszczone i aby usunąć z nich wszelkie resztki pożniwne, nie tylko ze względu na to, by ich poszczególne części nie korodowały i nie niszczyły się, ale również ze względu na to, że znajdujące się fragmenty gleby na takiej maszynie wiosną, kiedy zmieszają się z glebą na polu, mogą stać się niebezpieczne dla zbóż ozimych, ponieważ w takiej glebie mogą znajdować się różnego rodzaju patogeny, które przenoszą groźne choroby. Warto sprawdzić również stan techniczny swoich maszyn rolniczych i naprawić wszelkie usterki, a także dokonać wymiany filtrów oraz przeprowadzić przegląd takiej maszyny.

Dodaj komentarz