Żywność uprawiana przy pomocy sztucznych nawozów budzi wiele kontrowersji. Nie może więc dziwić, że coraz więcej osób zwraca się w kierunku bardziej naturalnych metod. Te oferuje uprawa organiczna. Czym konkretnie jest i jakie spełnia warunki? Jakie są korzyści dla zdrowia i środowiska z hodowli przy wykorzystaniu naturalnych nawozów? Odpowiadamy!
Uprawa organiczna – co to jest?
Uprawa organiczna to pojęcie, które potrafi wprowadzić w błąd. Bardzo często jest ona mylona z uprawą ekologiczną, jednak trzeba wiedzieć, że są to dwa zupełnie odmienne terminy. Hodowla organiczna jest rodzaj uprawy, do której wykorzystuje się odżywki pochodzenia naturalnego. W przypadku hodowli ekologicznej oprócz tego nacisk jest kładziony także na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
Jakie warunki musi spełnić uprawa, aby zostać nazwaną mianem „organicznej”? Jest ich co najmniej kilka. Po pierwsze – do hodowli nie mogą zostać użyte pestycydy chemiczne, sztuczne nawozy oraz nasiona modyfikowane genetycznie. Oprócz tego wymagane jest odpowiedzialne wykorzystanie energii oraz zasobów naturalnych. Tego rodzaju produkty oznaczone są europejskim znakiem towarowym, znakiem EKO lub etykietą Ecocert.
Uprawa organiczna – korzyści dla zdrowia
Spożywanie produktów pochodzących z uprawy organicznej niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim tego rodzaju żywność zawiera więcej składników odżywczych niż modyfikowana. Znajdziemy w niej m.in. więcej przeciwutleniaczy, które wpływają korzystnie na regulację ciśnienia krwi oraz zwiększone ilości wapnia, witaminy C i magnezu.
Żywność pochodząca z hodowli organicznej ma również udowodnioną wyższą jakość niż produkty, do których wytworzenia wykorzystano nienaturalne metody. Produkty pochodzące z lokalnych upraw są świeższe i hodowane przy zachowaniu najwyższych standardów. To wszystko przekłada się na lepszy smak niż w przypadku żywności uprawianej z wykorzystaniem pestycydów.
Uprawa organiczna – korzyści dla środowiska
Na hodowlę organiczną można spojrzeć nie tylko pod kątem zdrowia, ale także wpływu na środowisko. A jest on bardzo korzystny. Po pierwsze należy zauważyć, że nawozy organiczne przyczyniają się do zwiększenia żyzności gleby. Dzieje się tak ze względu na obecność składników mineralnych. Dzięki temu rośliny otrzymują dostęp do składników odżywczych i szybciej rosną.
Wykorzystanie naturalnych nawozów przyczynia się także do ochrony środowiska. W przeciwieństwie do nawozów sztucznych wersje naturalne są w pełni biodegradowalne, co sprawia, że nie są szkodliwe dla środowiska. Wykorzystanie ich dodatkowo zmniejsza koszty produkcji i wykorzystanie zasobów, co samo w sobie przyczynia się do ochrony przyrody.