Hokej na trawie to coraz popularniejszy na świecie sport, w związku z czym konieczne jest każdorazowe przygotowanie odpowiedniej nawierzchni do rozgrywek w tej dyscyplinie. Warto zatem wiedzieć, na czym polega rozgrywka w hokeju na trawie i jakiej nawierzchni wymaga.
Na czym polega hokej na trawie
Hokej na trawie to gra zespołowa, w ramach której rywalizuje ze sobą po jedenastu zawodników w każdej drużynie. Sama rozgrywka podzielona jest na dwie połowy trwające po trzydzieści pięć minut. Przerwa w hokeju na trawie jest wyjątkowo krótka i trwa zaledwie pięć minut. Boisko do hokeja na trawie przypomina swoimi wymiarami boisko do piłki nożnej. Podobnie sama rozgrywka jest w swoim założeniu również podobna do piłki nożnej, bowiem celem każdej drużyny jest umieszczenie piłki o średnicy około 7 centymetrów w bramce przeciwnika. Każdy zawodnik dysponuje drewnianą laską przypominającą kij do hokeja na lodzie, za pomocą której dotyka piłki. Niedozwolone jest przy tym dotykanie piłki jakąkolwiek częścią ciała.
Hokej na trawie w Polsce
Wbrew powszechnym wyobrażeniom hokej na trawie ma w Polsce dosyć długą historię. Początki tej dyscypliny na terenach Polski sięgają przełomu XIX i XX wieku, kiedy to we Lwowie rozegrano pierwszy oficjalny mecz hokeja na trawie pomiędzy polskimi drużynami. Obecnie tą dyscyplinę uprawia profesjonalnie lub półprofesjonalnie około 2000 zawodników w Polsce. Żeby z powodzeniem wziąć udział w rozgrywkach w tej dyscyplinie, należy posiadać odpowiednie akcesoria do hokeja na trawie, które można kupić w sklepach stacjonarnych lub w sklepie online sieci Decathlon.
Przygotowanie nawierzchni do hokeja na trawie
Wraz z upływem czasu zmieniały się wymagania co do przygotowania boiska do hokeja na trawie. Współcześnie te wymagania są stosunkowo wysokie. Najczęściej profesjonalne mecze rozgrywane są na sztucznej trawie, której struktura została zatwierdzona przez Międzynarodową Federację Hokeja na Trawie. Przygotowanie takiej nawierzchni wymaga przede wszystkim zakupienia odpowiednich materiałów i posiadania know-how w zakresie jej położenia.
Przygotowanie nawierzchni do hokeja na trawie nie jest łatwym zadaniem, ponieważ musi ona spełniać dwa kluczowe wymagania. Po pierwsze, nawierzchnia nie może być łatwo ścieralna, ponieważ bardzo szybko straci ona swoje właściwości (czasami nawet jeszcze w trakcie trwania meczu). Po drugie, musi być ona zainstalowana na wzmocnionym podłożu, żeby osiągnąć odpowiednią stabilność. Zabiegi pielęgnacyjne konieczne do utrzymania nawierzchni do hokeja na trawie w dobrym stanie sprowadzają się głównie do zraszania jej niewielką ilością wody.
Podsumowując, hokej na trawie to sport wymagający przygotowania dobrej nawierzchni do prowadzenia rozgrywek. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie narzuca pewne standardy w tym zakresie, które zapewniają, że rozgrywki toczą się w podobnych warunkach w różnych częściach świata. Ten rodzaj sportu zespołowego uprawiany jest przede wszystkim na sztucznej trawie, której wytrzymałość zwykle przekracza wytrzymałość trawy przygotowywanej do innych dyscyplin takich jak piłka nożna czy rugby.