obornik

Rozrzutnik obornika i jego części zamienne

W obecnych czasach możemy znacznie szybciej i efektywniej wykonywać różnego rodzaju prace w polu. Dużą zasługę mają w tym maszyny rolnicze, które pomagają zastąpić wiele czynności, w tym fizyczną pracą człowieka. Jedną z takich maszyn jest oczywiście rozrzutnik obornika, który niezbędny jest podczas procesu nawożenia albo użyźniania pola. Bardzo dużą zaletą tego urządzenia jest prosta budowa, dzięki czemu części do rozrzutnika są łatwo dostępne i w dość niskich cenach.

W jaki sposób zbudowany jest rozrzutnik obornika?

Rozrzutnik obornika przypomina swoim kształtem dużą przyczepę, którą należy doczepić do ciągnika. Kilkanaście lat temu maszyny te posiadały dwie osi jezdne, co powodowało, że były bardzo podobne do przyczep.

W obecnych czasach kupujemy już nowoczesne konstrukcje, które mają tylko jedną bazę osi i wyposażone zostały w duże koła, które zwiększają ładowność maszyny. W ten sposób zmniejszony zostały opory tarcia, dzięki czemu nawet małe ciągniki o mniejszej mocy są w stanie obsłużyć rozrzutnik. Ponadto manewrowanie taką maszyną jest znacznie prostsze zwłaszcza podczas użytkowania na polu. Jednak mimo tego różne części do rozrzutnika, co jakiś czas ulegają uszkodzeniu.

Z jakich części składa się rozrzutnik obornika?

Jedną z podstawowych części rozrzutnika jest skrzynia załadunkowa, która jest w stanie pomieścić ogromne ilości obornika. Na rynku znajdziemy również takie urządzenia, które będą w stanie obsługiwać za jednym razem nawet 20 ton tego surowca.

Bardzo ważnym aspektem skrzyń jest ich odporność korozyjna oraz wysoka wytrzymałość. U producentów znajdziemy skrzynie, które zbudowane zostały z blachy odpornej na korozję i różnej wytrzymałości. Grubość blachy może wynosić od 4 do 8 mm, ale należy przy tym pamiętać, że im jest ona grubsza, tym mniejszą ładowność ma maszyna.

W jaki sposób działa rozrzutnik obornika?

Wszystkie części rozrzutnika obornika muszą ze sobą ściśle współpracować. W ten sposób możliwe jest sprawne rozrzucanie na polu konkretnego nawozu. Wszystko za sprawą obracających się noży, które tną i rozrzucają nawóz.

Kolejne części rozrzutnika takie jak noże czy wałek umieszcza się pionowo albo poziomo w zależności od konkretnego nawozu. Obornik podawany przez przenośnik jest odpowiednio rozdrabniany i wyrzucany przez boczną albo tylną burtę.

Czy warto inwestować w rozrzutnik obornika?

Rozrzutniki obornika są prostymi urządzeniami, które bardzo usprawniają wszelkie prace wykonywane w polu. Nie dochodzi w nich zbyt często do awarii, dzięki czemu są tanie w utrzymaniu.

Jeżeli jednak dojdzie już do uszkodzenia, to warto wybrać się do specjalistycznego sklepu, który posiada wysokiej jakości części do rozrzutnika. Będziemy mogli nabyć każdą uszkodzoną cześć i wykonać naprawę samodzielnie, gdyż nie jest to skomplikowana maszyna.

Dodaj komentarz