Na pewno silosy paszowe to elementy, których nie można pominąć. Pełnią one bardzo ważną funkcję. Czym tak naprawdę jest silos paszowy? Po co się go stosuje? Pora, aby się o tym przekonać.
Czym jest silos paszowy?
Najważniejsza jest definicja, którą należy zająć się na samym początku. Silos paszowy jest wybierany do przechowywania pasz. Są to pasze dla trzody chlewnej, drobiu, jak i bydła. Takowy silos jest stosowany bez posiadanego pozwolenia budowlanego. Jedyne, co trzeba zrobić to zgłosić tę budowlę.
Silosy paszowe są wykonywane z falistej blachy. Konstrukcja sama w sobie jest bardzo sztywna. Czy to dobrze? Jak najbardziej tak. Dzięki temu ma się do czynienia z ogromną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie ważna jest wytrzymałość na różnego rodzaju wgniecenia. Raczej nikt nie wyobraża sobie silosu, który mógłby nie wytrzymać mocniejszego wiatru, deszczu, czy też opadów śniegu.
Jak stosowany jest silos paszowy?
Silosy paszowe są wyposażone w specjalną rurę. Rura ta służy do załadunku przez specjalny paszowóz. Ten podłącza się do silosu przez końcówkę uniwersalną. Warto zwrócić uwagę, czy silos paszowy posiada żeliwne kolanka. Dzięki nim nie dochodzi do przetarcia się rury. W ofercie producenta można znaleźć silosy zbożowe lejowe, które także cieszą się sporą popularnością.
Największą popularnością cieszą się silosy, które mają kąt sześćdziesięciu stopni. Są one po prostu najbardziej praktyczne. Uniemożliwia to na pewno zawieszenie się paszy. Na to raczej nikt nie chce sobie pozwolić. Stawiając na dobrego producenta, można liczyć na bezproblemowe działanie i całkowity brak awarii.
Nie mając doświadczenia w silosach, warto poprosić o pomoc fachowców w tej dziedzinie. Na pewno odpowiedzą na wszelkie pytania i tym samym rozwieję wszelkie wątpliwości, które przy takiej sporej inwestycji na pewno się pojawią. Warto także pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak głupie pytania, gorzej byłoby się nie pytać i udawać, że się wszystko wie.